nakliyat ve taşımacılık tarihi

Nakliyat ve Taşımacılık Tarihi

Özetleyeceğimiz takdirde nakliyat, taşınması istenilen eşyaların bir adresten başka bir adrese yük araçları ile taşınma işlemidir. Nakliyat, nakil kelimesinden türeyerek oluşan bir kelimedir. Eş anlamlısı taşımacılıktır.

İnsanlığın yaşam serüvenine başladığı zamanlardan bu zamana kadar taşımacılık günlük hayatımızda yer almaktadır. Geçmişte atlar, develer, eşekler insanoğluna hizmet etmiştir. Ticarette de at arabaları en fazla kullanılan nakliyat aracı olarak görülmüştür. Çöl sıcaklarında bile yaşamlarına devam edebilecek kadar güçlü olan develer ise o zamanların kamyonları olma özelliğini taşımıştır.

Sanayi devrimi ile birlikte hayatın birçok yönünde olduğu gibi taşımacılık alanında değişimler yaşanmıştır. İnsanoğlu gittikçe çoğalmaya başlamıştır. İnsanlığın artışı ile birlikte de taşımacılık daha fazla zorlaşmaya başlamıştır. Bir at ile yük taşımacılığı yapılırken insanoğlunun artması ile birden fazla at kullanılarak çekilen arabalarla nakliyata başlanmıştır.  Bu dönemde taşımacılıkta kullanılan hayvanların cinsleri de büyük önem taşımaktadır. Günümüzde arabaların markalarına göre kalite belirlenirken, o dönemlerde de hayvanların cinslerine göre kaliteleri ve kapasiteleri belirlenmektedir.

Otomobil ve Kamyonun İcadının Nakliyata Etkisi:

1789 yılında Fransız bir mühendis tarafından kendi başına hareket edebilen araç icat edilmiştir. Ancak asıl motorlu çalışan ilk aracı Alman mühendis Karlz Benz 1885 yılında icat etmiştir. Taşımacılık alanında ilk kamyon türünü ise 1870 yılında Jon Yule üretmiştir. 60 sterlin ile 400 işçinin taşıyabileceği yükü, 10 sterlin gibi bir tutara mal ederek, buharlı motorla çalışan bir kamyon üretmiştir.

Jon Yule’in ürettiği araç ile birlikte kamyonların piyasadaki rolü daha fazla ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu icat sayesinde nakliyat tarihi farklı bir boyuta yükselmiştir. Kamyonların kullanımı ile taşımacılığın daha kısa süreye indirgendiğini gören firmalar harekete geçmiştir ve kamyonları geliştirmeye başlamıştır.

Nakliyatta Kamyon ve Trenler:

Geçmişte hayvanlar ile taşımacılık yapanlar dünya savaşı sırasında hayvanlarla silahlarını cephelere götürmek yerine tren ve kamyonlar kullanarak daha kısa süre zarfında taşımışlardır. Gemilere bakıldığındaysa, eski çağların vazgeçilmezidir. Bir bakıma gemiler uluslararası nakliyat türü gibi bir şeydi. Ancak geçmiş dönemlerde karada hala hayvanlar kullanılmaya devam ediyordu. Uçak taşımacılığı ise bilindiği üzere uçakların yaşamımıza girip yerlerini almasıyla başlamıştır. 2.Dünya Savaşı ile birlikte nakliyat dünya piyasasına iyice yayılmaya başlamıştır. Uçaklar ile birlikte artık kısa zaman içerisinde askerler ve silahlar nakil edilebiliyordu.